Fıstık

Besin değerleri açısından çok zengin olan yer fıstığı ülkemizde giderek daha çok üretilen bir yemiş haline geliyor.  Yer fıstığı bilindiği üzere baklagiller familyasındandır.  Patates gibi toprağın altında yetişir. Yer fıstığının otuz kadar farklı türü vardır.  Protein açısından çok zengindir. Enerji (kalori) açısından çok güçlüdür.  İnsanların günlük kalori ihtiyaçları doğrultusunda baktığımız zaman örneğin günlük normal ev hali ve ev işleri ile meşgul olan bir kadının günlük kalori ihtiyacı ortalama 2000 kaloridir. Bu oran erkeklerde biraz daha artmakta ve 2400 kaloriye çıkmaktadır.  Günlük olarak 100 gram fıstık tüketildiği zaman  560 kalori  kazanılmış olur. Böylece günlük kalori  ihtiyacının  % 20-30 gibi bir kısmı karşılanmış olacaktır .  Dahası yer fıstığı vücut için gerekli elementler,mineraller,antioksidanlar ve gelişim  için önem arzeden vitaminler bakımından da çok zengindir. Önceleri bazı yanlış bilinmeler ve kulaktan dolma hatalı veriler neticesinde  yer fıstığının kolesterolü yükselttiği sanılıyordu. Oysa yapılan araştırmalar gerçeğin böyle olmadığını aksine yer fıstığının kolesterolü düşürdüğünü dahası dengelenmesinde önemli rol oynadığını göstermiştir.

Tüketim Sonucu Sağlanacak Faydaları

 • Yer fıstığı yorgunluğu giderir ve vücudun canlılık kazanması  için gereken enerjiyi sağlar. Dahası çok güçlü bir bir protein kaynağı olması sebebiyle sporcular tarafından tercih edilen bir besin maddesidir.
 • Yer fıstığı kemik ve kasların güçlenmesinde oldukça etkindir.  Yağlı olan yer fıstığı, yanlış bilinenin aksine kötü kolesterolü düşürür, kolesterolü dengeler ve kalp hastalıkları riskini azaltır.
 • Yer fıstığı bağışıklığı güçlendirir.
 • Fındıkla beraber hazırlanıp kahvaltılarda düzenli olarak tüketilebilecek olan yer fıstığı vücut gelişiminde ve kas yapımında katkı sağlar.
 •  Yer fıstığı hafızayı güçlendirir. Unutkanlık hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığına yakalanma riskini yüksek derecede azaltır.
 • Yer fıstığı kandaki şeker oranını dengeler. Bu açıdan şeker hastaları için çok iyi bir besin maddesidir.
 • Yer fıstığı mide ekşimesi, mide yanması ve gastrit gibi şikayetlerin azalmasına büyük oranda yardımcı olur.
 • Yer fıstığı düzenli tüketildiği zaman kolon, prostat ve meme kanserlerine karşı vücudun korunmasına ve risklerin düşürülmesine yardımcı olur.
 • Yer fıstığı safra taşı oluşum riskini azaltır.
 • Yer fıstığı düzenli tüketildiği takdirde cinsel gücü artırır.
 • Yer fıstığı zihinsel yorgunluğu giderir.
 • Yer fıstığı vücuttaki testesteron bezlerini tetikler. Düzenli olarak yer fıstığı tüketimi neticesinde testesteron  bezleri  daha çok testesteron salgılar. Dahası meme kanserinde testesteron tedavisi uygulandığınıda belirtmeden geçmeyelim.

Yukarıda maddeler halinde sıralanan bu faydaları görmek için taze yer fıstığı tercih edilmeli ve her gün belli bir ölçüde düzenli tüketim yapılmalıdır. Bu faydaları görmek için elbette bir günde bir çuval yer fıstığı yemek vücuda zarar verecektir. Dahası her türlü üründe olduğu gibi yer fıstığında da alerjen durumlarına karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Herşeyden önce bilinçli olmak önde gelen bir davranış biçimi olmalıdır. Burada belirttiklerimiz bir tavsiye niteliğinde olup, bir doktor reçetesi hükmünde değildir. Bilinçli olmak kendiniz için doğru olana karar vermek okuyucularımızın tercihidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir